Maapõu

Maavara on maapõues leiduv orgaaniline või mineraalne loodusvara, mida on võimalik tasuvalt kasutada. 

Eestis kaevandatakse ja kasutatakse peamiselt seitset maavara: põlevkivi, dolokivi, lubjakivi, turvast, kruusa, liiva ja savi.

Keskkonnaameti maapõubüroo eesmärgiks on tagada taastumatute maavarade jätkusuutlik kasutamine ja olemasolu ka tulevikus.

Rahvaarvu ning elatustaseme kasvades tõuseb ka maavarade kaevandamine, sest enamik meie ehitusmaterjalidest, väetistest ja energiast tuleb maapõuest.

Maavarad on tihti märkamatuks vundamendiks majandusele ja tänapäevasele elulaadile ja nende kasutamisest loobumist või ka vähendamist pole vaatamata kasvavale ringmajandusele eriti oodata.

Põlevkivikaevandus. Foto: Martin NurmePõlevkivikaevandus. Foto: Martin Nurme

 

Keskkonnaameti maapõubüroo teenused

 

Deklareerimine ja mahuaruannete esitamine

Alates 1. aprillist saab maavara kaevandamisõiguse tasu deklaratsioone esitada uues keskkonnaotsuste infosüsteemis KOTKAS.

2020. aasta I kvartali deklaratsioone enam Keskkonnaameti e-teenuste kaudu Keskkonnaametile esitada ei saa -  Keskkonnaameti e-teenused jääb avatuks üksnes eelnevate aastate parandusdeklaratsioonide esitamise jaoks.

Maavara kaevandamisõiguse tasu deklaratsioonide esitamise alane veebiseminar on järelvaadatav youtube keskkonnas SIIT. Keskkonnatasude kohta saab täpsemat infot SIIT

Lisainfo

Maavarade kasutamise suunamiseks on hetkel välja töötatud järgmised arengukavad:

 

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.