Kiirgusallika leid

Radioaktiivset ainet sisaldava konteineri ehk kiirgusallikaga kokkupuutumine võib kujutada ohtu inimese tervisele ja ümbritsevale keskkonnale.

Erinevalt paljudest teistest ohtudest on ioniseeriv kiirgus lõhnatu, maitsetu ja visuaalselt nähtamatu, mistõttu inimene ei saa kiirgusallikast tulenevale kiirgusele instinktiivselt reageerida.

Kiirgusallika leiu puhul on keeruline tuvastada ohu olemasolu ning enamasti on see võimalik ainult kiirgusohu märgise või spetsiaalsete mõõteriistade abil.

 

Käitumine kiirgusallika leiu korral

Pärast kiirgusallika leidmist toimuv tegevus sõltub avastatud kiirgusallika tüübist.

Kui avastatakse varjestuseta allikas, varjestatud allikas või tühi varjestuskonteiner, siis tuleb viivitamatult lahkuda leiukohast.

Seejärel tuleb teavitada viivitamatult kiirgusallika leiust

  • Päästeametit (telefon 112),
  • riigiinfot (telefon 1247) või
  • Keskkonnaameti kiirgusosakonda (telefon 6644 900).

See on vajalik, sest kiirgusallikas võib olla ohtlik nii inimestele kui ka keskkonnale. Katkine kiirgusallikas võib põhjustada kuni tema ohutustamiseni saaste levikut järjest laialdasemal alal, mistõttu on tema kiire ohutustamine äärmiselt oluline. Kui allika leiukoht on raskesti tuvastatav, tuleb see äratuntavalt märgistada.

Päästeametile, riigiinfole või Keskkonnametile antav info peab olema selge ja üheselt mõistetav:

  1. kiirgusallika leiukoht (leiukohale lähim kohanimi);
  2. millistel tundemärkidel põhineb oletus, et tegu on kiirgusallikaga (nt kiirgusohu märgis);
  3. teavitaja nimi ja kontaktandmed.

Täpsema info saamiseks loe juhendmaterjali leitud kiirgusallikatest teavitamise (PDF) kohta ning vaata ka juhendmaterjali lisa (PDF).

Kiirgusohu märgis

Foto: Kiirgusohu märgis. Ove Maidla

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.