Radoon

Radoon on looduslik radioaktiivne gaas

 

Värvitu ja lõhnata radoon kuulub intertgaaside hulka, mis tähendab, et ta ei osale keemilistes reaktsioonides. Vees võib ta lahustuda, samuti ka veres ja koevedelikes. Gaasiline olek ja keemiline inertsus teeb ta eriliseks teiste uraanirea elementide hulgas, andes talle suurema liikuvuse. Seega, tekkides uraani sisaldavas aines (pinnas, kivim, ehitusmaterjal), on radooni aatom võimeline liikuma aine pooridesse ja sealt edasi ümbritsevasse õhku.

Kuna radooni poolestusaeg on lühike, ~ 3,8 ööpäeva, siis difusiooni teel on tema levik küllalt piiratud. Suurem osa maakoores tekkivast radoonist ei jõua pinnasest väljuda. Maapinnast õhku pääsenud radoon hajub atmosfääris - tema sisaldus välisõhus on ainult 10‑20 Bq/m³, mis on liiga madal, et radooni võimalik mõju inimesele oleks avastatav.

Piiratud õhuvahetusega siseruumides võib aga radoonisisaldus kerkida sedavõrd, et eluaeg sellist õhku hinganud inimeste hulgas on täheldatav kopsuvähki haigestumise riski suurenemine. Hea uudis on see, et siseruumide õhu radoonisisaldust on võimalik ehituslike võtetega vähendada. Veel parem, kui uus hoone juba radoonikindlana projekteerida.


Vaata lisaks:

Radooniohutu elamu – trükis (PDF)

Eestis läbiviidud radooniuuringud

Kuidas osaleda
riigi valitsemises?

Sinu arvamus on meile väga oluline!
Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.