Looduses viibija meelespea

Enne loodusesse rändama minekut tasub meelde tuletada peamised põhimõtted, mida looduses järgida.

 • Püüa tegutseda loodusesse jälgi jätmata.
 • Tähistatud/tarastatud eramaal liikumiseks küsi luba omanikult. Põld, istandik ja mesila ei ole matkamiseks.
 • Jalgaratastega võid liikuda teedel ja radadel, mootorsõidukitega (sh maastikusõidukid ja mootorsaanid) võid liikuda ning neid parkida ainult selleks ettenähtud teedel ja parklates. Veekogudel võid sõita sisepõlemismootorita ujuvvahendiga.
 • Kõigil avalikuks kasutamiseks määratud veekogudel on kasutamiseks avatud 4 m laiused kallasrajad. Kui kallasrada on üle ujutatud, on kallasrajaks 2 meetri laiune kaldariba veeseisu piirjoonest. 
 • Metsamarju, seeni, lilli, ravimtaimi, sarapuupähkleid ja muid loodusande, mis ei ole looduskaitse all, võid korjata alati eeldusel, et korjamiskohas on viibimine lubatud. Eramaal, kui see on piiratud ja tähistatud, on loodusandide korjamiseks vajalik maavaldaja luba. 
 • Telgi ja tee lõket ainult selleks ettevalmistatud ja tähistatud kohtades, lõkkekohast lahkudes kustuta lõke. Kui metsadele on antud tuleohuhoiatus, on lahtise tule tegemine alati keelatud, ka lõkkealustel.

 

Päikeseloojang Kaugatoma-Lõo maastikukaitsealal Saaremaal. Foto: Allar LiivPäikeseloojang Kaugatoma-Lõo maastikukaitsealal Saaremaal. Foto: Allar Liiv

 

 • Kalapüük on lubatud vastavalt kehtivatele seadustele. Täpsemalt loe Keskkonnaameti kodulehelt
 • Hoia koer looduses rihma otsas.
 

Kui plaanid külastada kaitstavat ala (rahvusparki, looduskaitseala, maastikukaitseala), siis tuleb arvestada, et kaitstavatel aladel on mitmed tegevused reguleeritud kaitse-eeskirjaga.

Kui märkad looduse või külastusrajatiste kahjustamist, võimalikku keskkonnarikkumist või -õnnetust teata sellest riigiinfo telefonil 1247. Hädaabinumber on 112.

Täpsemalt loe looduses liikumise kohta keskkonnaseadustiku üldosa seadusest. Kaitsealade ja matkaradade kohta leiad põnevat lugemist ka Keskkonnaameti trükiste rubriigist.

Turvalist ja meeleolukat looduse avastamist!

 

   

  Kuidas osaleda
  riigi valitsemises?

  Sinu arvamus on meile väga oluline!
  Kasuta ära oma võimalusi rääkida kaasa riigi asjades!

  Eelnõude infosüsteem

  Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

  Osalusveeb

   

  Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.